Basen po porodzie.

Pływanie zarówno w ciąży, jak i po porodzie stanowi bezpieczną i wskazaną aktywność. Aczkolwiek musicie zdawać sobie sprawę z pewnych kwestii.

Po pierwsze to kwestia stylu, którym pływacie. Jako, że w ciąży biomechanika ciała się zmienia – pogłębia się lordoza lędźwiowa, rozciągają się powłoki brzuszne, kolana mają skłonność do koślawości, z tego względu powinno unikać się pływania „żabką”. Wiem, że większość z Was pływa tym stylem, ale niestety pływając tą techniką, utrwalamy wyżej wspomniane zmiany w ciele. Jeśli nie lubicie, nie umiecie pływać innym stylem, możecie wykorzystać zalety środowiska wodnego i wykonać w basenie proste ćwiczenia, np. wykroki, czy pływanie z deską.
Jakikolwiek ruch w wodzie pobudza pracę układu krążenia i limfatycznego, dzięki czemu ciało poddane jest delikatnemu drenażowi. Zmniejszą się obrzęki, narządy wewnętrzne będę lepiej pracować. A odciążenie stawów, jakie uzyskamy w wodzie, zredukuje wszelkie bóle, które pojawiają się w ciele w trakcie pielęgnacji i noszenia dziecka.

Z drugiej strony musimy pamiętać, że po porodzie kobieta jest narażona na infekcje okolic intymnych. Korzystając z basenu unikajcie siadania bezpośrednio na wilgotnych ławkach, czy w jacuzzi, gdyż mogą być one siedliskiem wielu patogenów. Warto używać także tamponu, aby zminimalizować ryzyko wtargnięcia drobnoustrojów. Na rynku istnieją tampony probiotyczne, które dają dodatkowe zabezpieczenie. Choć specjaliści mają różne zdanie na ten temat. Część z nich uważa, że czynność aplikowania tamponu może wpłynąć negatywnie na nabłonek pochwy, prowadząc do mikrouszkodzeń i łatwiejszego wnikania patogenów. Z tego powodu, po porodzie warto odczekać, aż tkanki w obrębie pochwy ulegną całkowitemu wygojeniu i ustanie wydzielanie odchodów połogowych. Dlatego rozsądnym jest odczekanie 8 tygodni. Zawsze po pływaniu umyjcie okolice intymne i wytrzyjcie jednorazowym ręcznikiem, którego nie używacie do reszty ciała.

Powiązane wpisy

09. grudnia 2019

Bolesne współżycie po porodzie

“Drugi” pierwszy raz.

Czytaj całość
Bolesne współżycie po porodzie

19. lipca 2020

Sposoby na bolesne miesiączkowanie

Czytaj całość
Sposoby na bolesne miesiączkowanie

29. listopada 2019

Jak dbać o ranę po nacięciu krocza?

Blizna po epizjotomii.

Czytaj całość
Jak dbać o ranę po nacięciu krocza?
Zasób 1