Bolesne współżycie po porodzie

“Drugi” pierwszy raz.

PIERWSZY RAZ PO PORODZIE…

Podczas konsultacji uroginekologicznej po porodzie zawsze pytam o współżycie, jak wygląda, czy coś sprawia dyskomfort/ból, czy udaje się osiągnąć satysfakcję.

Zazwyczaj pary czekają na zielone światło od ginekologa i coraz częściej (niezmiernie mnie to cieszy) od fizjoterapeuty uroginkologicznego. Badanie dna miednicy warto wykonać pod koniec połogu, by ocenić kondycję struktur w obrębie miednicy. Oceniam min. czucie, stan blizny po nacięciu/pęknięciu krocza, proces gojenia tkanek, wrażliwość w rejonie uszkodzeń, funkcję mięśni dna miednicy.

Kobiety po porodzie zazwyczaj odczuwają lęk związany nie tylko z komfortem swojego ciała, ale także odbiorem partnera. Ciało kobiety ulega niesamowitej metamorfozie w ciągu ciąży, jak i w czasie porodu. Okres połogu jest czasem gojenia i regeneracji. Tkanki w obrębie pochwy, nawet jeśli nie doszło do nacięcia krocza, doznały traumy mechanicznej. Muszą się odpowiednio zregenerować (zobacz: blizna po nacięciu krocza).  

Przyczyny bólu w trakcie współżycia

Lekarze często zalecają po ustaniu odchodów połogowych globulki na bazie kwasu hialuronowego w celu rewitalizacji pochwy. Taka kuracja nawilża i regeneruje ścianki pochwy, zmniejszając ryzyko wystąpienia bólu przy „pierwszym razie”. Aczkolwiek to czasem nie wystarcza. Szczególnie, jeśli doszło do urazu krocza i została blizna..

Nierozpracowana blizna w obrębie dna miednicy może dawać takie dolegliwości, jak ból przy dotyku, zaburzenia czucia, pociąganie w trakcie chodzenia, czy wykonywania sportu, a bardzo często w trakcie stosunku. Nawet jeśli nie doszło do powstania blizny, to tkanki w obrębie dna miednicy zostały obciążone w trakcie porodu. Często reakcją obronną jest podniesienie napięcia mięśni, by ich nie podrażnić. Na przykład: kobiety boją się usiąść na obolałym kroczu i podświadomie je „podnoszą’, powodując nieprzerwane napięcie. 

Tak naprawdę, bardzo wiele kobiet po porodzie zmaga się ze zwiększonym napięciem mięśni dna miednicy. Przyczyn takiego stanu może być wiele. Natomiast, jeśli mięśnie są w przewlekłym napięciu, to zaburzony jest przez nie przepływ krwi. A co za tym idzie, tkanki są gorzej odżywione. Pojawia się suchość pochwy, skłonność do infekcji, podrażnień. Nadmierne napięcie mięśni dna miednicy objawiać się może bólem podczas współżycia, szczególnie na początku penetracji, bólem podczas badania ginekologicznego, a nawet dyskomfortem podczas aplikacji tamponu.

Okres karmienia piersią, z racji na zmiany hormonalne, także nie przyczynia się do poprawy jakości współżycia. Wynika to z niskiego poziomu estrogenów. Niedobór estrogenów prowadzi pogorszenie elastyczności i struktury tkanki łącznej. Szczególnie dotkliwe na te zmiany są błony śluzowe układu moczowo-płciowego. Z racji zmiejszonego wydzielana śluzu i utraty wilgotności w pochwie, w czasie stosunku może dochodzić do otarć i tym samym mikrourazów. Zmniejszenie wydzielania śluzu powoduje też podwyższenie pH pochwy, co pogarsza ochronę przed drobnoustrojami i zwiększa ryzyko stanów zapalanych. 

Co robić, by nie bolało?

Po pierwsze zgłoś się do ginekologa, by wykluczyć stany zapalce. Następnie udaj się do fizjoterapeuty uroginekologicznego na badanie funkcjonalne dna miednicy. Jeśli boisz się bólu podczas badania, powiedz o tym specjaliście. Każde badanie palpacyjne dna miednicy powinno być wykonane w bezpiecznej i BEZBOLESNEJ atmosferze.

Fizjoterapia uroginekologiczna ma szeroki wachlarz możliwości w radzeniu sobie z przyczynami bolesnego współżycia.

 

Pamiętaj, że ból podczas stosunku nie powinien występować.

Fizjoterapeuta manualnie może wyrównać napięcie w obrębie blizn, wpłynąć na poprawę ciśnień w obrębie miednicy, zmniejszyć napięcie mięśni i tkanek otaczających. Podczas wizyty znajdzie źródło problemu i wspólnie ustalicie plan działania, byś mogła na nowo czerpać radość z seksu.

Istnieje wiele technik autoterapii, z których możesz skorzystać z partnerem przed rozpoczęciem współżycia.

 

Powiązane wpisy

21. września 2020

Siedzący tryb życia a dno miednicy

Środowisko i styl życia mogą wpływać na zdrowie dna miednicy. Na przykład w niektórych kulturach miednica jest ważna i jest…

Czytaj całość
Siedzący tryb życia a dno miednicy

28. maja 2019

Ćwiczenia hipopresyjne w uroginekologii

W ostanim czasie miałam przyjemność uczestniczenia w kursie UK Hypopressives w Londynie. Od dłuższego czasu pragnęłam poznać tajniki te metody i wdrożyć…

Czytaj całość
Ćwiczenia hipopresyjne w uroginekologii

20. października 2017

Blizna po cięciu cesarskim. Co warto wiedzieć?

Cięcie cesarskie jest operacyjnym rozwiązaniem ciąży. Operacja polega na przecięciu wielu powłok ciała, skóry, powięzi, mięśni, jak i  samej macicy…

Czytaj całość
Blizna po cięciu cesarskim. Co warto wiedzieć?
Zasób 1