Blog

Witaj na moim blogu

Jak prawidłowo oddychać?

22.04.2021

Rzućmy okiem na to, jak wzorzec oddychania wpływa na dno miednicy i jak może prowadzić do pojawienia bólu, osłabienia i problemów z nietrzymaniem moczu, szczególnie u kobiet, które są po porodzie lub już dostrzegają problemy uroginekologiczne. Zwiększone ciśnienie śródbrzuszne Jak widać na powyższym obrazku, w przykładzie po lewej stronie, w czasie kaszlu, przyjmując pochyloną postawę, […]

Rzućmy okiem na to, jak wzorzec oddychania wpływa na dno miednicy i jak może prowadzić do pojawienia bólu, osłabienia i problemów z nietrzymaniem moczu, szczególnie u kobiet, które są po porodzie lub już dostrzegają problemy uroginekologiczne.

Zwiększone ciśnienie śródbrzuszne

Jak widać na powyższym obrazku, w przykładzie po lewej stronie, w czasie kaszlu, przyjmując pochyloną postawę, zwiększone ciśnienie śródbrzuszne spycha dno miednicy, zmniejszając stabilność w obrębie tułowia. Sytuacja z kaszlem jest przykładem, inne możliwe scenariusze, które mogą się do tego przyczynić to min. nieprawidłowe podnoszenie dziecka, podjęcie niewłaściwej aktywności, niedostosowanej do naszych możliwości. Z biegiem czasu ten wzór obciążenia może doprowadzić do osłabienia dna miednicy, a wtedy możemy zauważać niepokojące objawy, takie jak wyciek moczu podczas wysiłku, uczucie obniżenia narządów rodnych, czy ból pleców. 

https://www.cfnaturalhealth.com/blog/i-coughed-so-hard-i-peed-my-pants

 

Kiedy nasz wzorzec oddychania może ulec zaburzeniu?

Jak wspomniałam w ostatnim poście, przewlekły stres, odczuwanie niepokoju mogą doprowadzić do chronicznego stanu płytkiego oddechu. Jak widać na też na obrazku, nieprawidłowa postawa, często zgarbiona, ale także nadmiernie odchylona w tył klatka, oddziałuje na przeponę i utrudnia jej pracę. Pytacie, co zrobić, by przywrócić nawyk prawidłowego oddechu. Otóż, praca nad redukcją stresu, medytacja, odpowiedni, regularny ruch a także  indywidualnie zalecone ćwiczenia i terapia manualna w celu przekwalifikowania naszego utartego wzorca, mogą pomóc przywrócić optymalną pracę przepony oddechowej. 

Oddech a sport

Jeśli chodzi o aktywność fizyczną, często pojawia się trudność z utrzymaniem miarowego oddechu. Obejmuje to każdą wybraną przez nas formę ćwiczeń, która wykracza poza naszą zdolność radzenia sobie z presją i utrzymywania bezstresowego oddychania – na przykład długi bieg, gdy zaczynasz się męczyć i tracisz formę pod koniec. 

Kiedy możliwość swobodnego oddechu się zaburza, powoduje to kaskadę zmian w całym ciele.

Czy potrafisz podnosić i kucać, nosić i poruszać się, regulując ciśnienie? Czy zauważysz wybrzuszenie dolnej części brzucha lub czujesz, że naciskasz na dno miednicy? 

 

Czy potrafisz dokładnie odpowiedzieć na te pytania o sobie? Prawdopodobnie nie! Aby odpowiedzieć na te pytania, muszę obserwować, jak się poruszasz, ocenić Twoją postawę i oddech oraz jak radzisz sobie z ruchem i obciążeniem.

Solidne podstawy

Niezależnie od tego, czy Twoim celem jest zabawa z dziećmi, czy praca w ogrodzie albo powrót do crossfitu,  czy po prostu bieganie bez bólu kolana, wszyscy powinniśmy zbudować odpowiednie fundamenty w postaci korekcji postawy i tym samym przywrócenia prawidłowego oddechu. Kiedy pomijamy te kroki, stajemy się bardziej podatni na kontuzje.

Przygotowanie do dalszych aktywności

Oto dobra wiadomość – jesteś całkowicie zdolny do wykonywania wszystkich czynności, o których pisałam powyżej, pod warunkiem, że Twoje ciało zostało przeszkolone i przygotowane, aby sobie z nimi poradzić. Więc jeśli Twoje ciało nie radzi sobie dobrze z jedną z tych czynności, rozwiązaniem nie jest zaprzestanie wykonywania tej czynności na zawsze! Rozwiązaniem jest poprawa zdolności wykonywania i utrzymywania tych pozycji lub czynności poprzez nauczenie dobrego fundamentu, a oddychanie jest dobrym wstępem do reedukacji poporodowej. 

Jak wygląda proces defekacji?

11.06.2023

Temat powszechny, ale unikany. O ile o mikcji, czyli oddawaniu moczu i jego zaburzeniom, mówi się coraz częściej, to tematy związane z „tą” tylną częścią miednicy nie są głośno omawiane. Zacznijmy od tego, że aby proces defekacji mógł się rozpocząć, masa kałowa musi wpaść do odbytnicy. Transport stolca i gazów do odbytnicy odbywa się dzięki […]

CZYTAJ CAŁOŚĆ

Siedzący tryb życia a dno miednicy

21.09.2020

Środowisko i styl życia mogą wpływać na zdrowie dna miednicy. Na przykład w niektórych kulturach miednica jest ważna i jest podkreślana podczas tańca i ruchu, podczas gdy w innych jest traktowana jako temat tabu. Już dawno zaobserwowano, że u kobiet w Azji nietrzymanie moczu występuje rzadziej w porównaniu z Europą i Ameryką Północną. Przypisywali to […]

CZYTAJ CAŁOŚĆ

Bolesne współżycie po porodzie

09.12.2019

„Drugi” pierwszy raz.

CZYTAJ CAŁOŚĆ

Jak dbać o ranę po nacięciu krocza?

29.11.2019

Blizna po epizjotomii.

CZYTAJ CAŁOŚĆ

Ćwiczenia hipopresyjne w uroginekologii

28.05.2019

W ostanim czasie miałam przyjemność uczestniczenia w kursie UK Hypopressives w Londynie. Od dłuższego czasu pragnęłam poznać tajniki te metody i wdrożyć je w terapie moich Pacjentów.   Techniki hipopresyjne bazują na ćwiczeniach posturalnych i oddechowych, dzięki którym uzyskuje się zmniejszenie ciśnienia w obrębie klatki piersiowej, brzucha i miednicy. Dlatego stanowią idealne uzupełnienie terapii w przypadku dolegliwości […]

CZYTAJ CAŁOŚĆ

Basen po porodzie.

31.08.2018

Pływanie zarówno w ciąży, jak i po porodzie stanowi bezpieczną i wskazaną aktywność. Aczkolwiek musicie zdawać sobie sprawę z pewnych kwestii.

CZYTAJ CAŁOŚĆ

Rozstęp mięśni prostych brzucha. Przypadłość kobiet po porodzie.

21.08.2018

Rozstęp mięśni prostych brzucha (Diastesis Recti, DRA) lub zwiększona odległość między nimi (Increased Inter–Rectus Distance, IRD) jest powszechnym problemem dotykającym kobiety w ciąży i po porodzie.Brak dowodów dotyczących wpływu poszczególnych ćwiczeń na redukcję DRA przyczynił się do zwiększenia świadomości w zakresie profilaktyki, znalezienia czynników ryzyka przetrwałego rozstępu mięśni prostych brzucha.

CZYTAJ CAŁOŚĆ