Siedzący tryb życia a dno miednicy

Środowisko i styl życia mogą wpływać na zdrowie dna miednicy. Na przykład w niektórych kulturach miednica jest ważna i jest podkreślana podczas tańca i ruchu, podczas gdy w innych jest traktowana jako temat tabu.

Już dawno zaobserwowano, że u kobiet w Azji nietrzymanie moczu występuje rzadziej w porównaniu z Europą i Ameryką Północną. Przypisywali to integracji ruchów miednicy z tańcem i codziennymi czynnościami. Kobiety w Azji często siedzą na podłodze i pochylają się do przodu podczas pracy – w przeciwieństwie do kobiet w Europie i Ameryce Północnej, gdzie mięśnie miednicy są zwykle trzymane w płaszczyźnie poziomej, utrzymując wnętrzności w tej pozycji muszą być w ciągłym napięciu.

Jeden z badaczy wskazał, że w religii islamskiej zarówno kobiety, jak i mężczyźni klękają i pochylają się do przodu podczas pięciu modlitw, odciążając dno miednicy nawet 1825 razy w roku! Osoby, które kucają lub klękają podczas codziennych czynności, co jest zwyczajem w wielu krajach, aktywują łańcuchy mięśniowe, które mogą przyczyniać się do dobrej kontroli postawy i sprzyjać konsekwentnemu wzmocnieniu mięśni nóg, dna miednicy i tułowia.

Stabilność, mobilność i siła mięśni w okolicy miednicy mogą zostać utracone w przypadku siedzącego, „nowoczesnego” zachodniego stylu życia, w którym ludzie podróżują samochodem i korzystają z wind zamiast wchodzić po schodach. Moda wymagająca noszenia obcisłych gorsetów lub pasów, które czasami są uznawane za społecznie pożądane, powodują różnorodne objawy posturalne, brzuszne i miedniczne, ponieważ mogą wypychać i upośledzać pracę narządów wewnętrznych. Wielu dorosłych nie ma ruchomości w stawach biodrowych (i kompensują to nadmiernym zgięciem lędźwiowym), ponieważ obcisłe spodnie nie pozwalają na normalne ruchy bioder. Ciągłe noszenie butów na wysokim obcasie  także może wpływać na postawę. Następuje osłabienie i zmienne napięcie mięśni bioder, miednicy i dolnej części pleców. Osoby, które spędzają zbyt dużo czasu na kanapie, mogą mieć problemy z plecami i dnem miednicy ze względu na ich styl życia. Tego rodzaju styl życia również utrudnia oddychanie przeponowe. Niestety, dowody na to są nadal tylko empiryczne, a nie statystyczne. 

Zastanów się, w jakies pozycji spędzasz większość czasu w ciągu dnia? Czy nieświadomie nie osłabiasz struktur mięśni dna miednicy?

Powiązane wpisy

20. października 2017

Blizna po cięciu cesarskim. Co warto wiedzieć?

Cięcie cesarskie jest operacyjnym rozwiązaniem ciąży. Operacja polega na przecięciu wielu powłok ciała, skóry, powięzi, mięśni, jak i  samej macicy…

Czytaj całość
Blizna po cięciu cesarskim. Co warto wiedzieć?

29. listopada 2019

Jak dbać o ranę po nacięciu krocza?

Blizna po epizjotomii.

Czytaj całość
Jak dbać o ranę po nacięciu krocza?

28. maja 2019

Ćwiczenia hipopresyjne w uroginekologii

W ostanim czasie miałam przyjemność uczestniczenia w kursie UK Hypopressives w Londynie. Od dłuższego czasu pragnęłam poznać tajniki te metody i wdrożyć…

Czytaj całość
Ćwiczenia hipopresyjne w uroginekologii
Zasób 1