Siedzący tryb życia a dno miednicy
Środowisko i styl życia mogą wpływać na zdrowie dna miednicy. Na przykład w niektórych kulturach miednica jest ważna i jest podkreślana podczas tańca i ruchu, podczas gdy w innych jest traktowana jako temat tabu.

Już dawno zaobserwowano, że u kobiet w Azji nietrzymanie moczu występuje rzadziej w porównaniu z Europą i Ameryką Północną. Przypisywali to integracji ruchów miednicy z tańcem i codziennymi czynnościami. Kobiety w Azji często siedzą na podłodze i pochylają się do przodu podczas pracy – w przeciwieństwie do kobiet w Europie i Ameryce Północnej, gdzie mięśnie miednicy są zwykle trzymane w płaszczyźnie poziomej, utrzymując wnętrzności w tej pozycji muszą być w ciągłym napięciu.
Jeden z badaczy wskazał, że w religii islamskiej zarówno kobiety, jak i mężczyźni klękają i pochylają się do przodu podczas pięciu modlitw, odciążając dno miednicy nawet 1825 razy w roku! Osoby, które kucają lub klękają podczas codziennych czynności, co jest zwyczajem w wielu krajach, aktywują łańcuchy mięśniowe, które mogą przyczyniać się do dobrej kontroli postawy i sprzyjać konsekwentnemu wzmocnieniu mięśni nóg, dna miednicy i tułowia.

Stabilność, mobilność i siła mięśni w okolicy miednicy mogą zostać utracone w przypadku siedzącego, „nowoczesnego” zachodniego stylu życia, w którym ludzie podróżują samochodem i korzystają z wind zamiast wchodzić po schodach. Moda wymagająca noszenia obcisłych gorsetów lub pasów, które czasami są uznawane za społecznie pożądane, powodują różnorodne objawy posturalne, brzuszne i miedniczne, ponieważ mogą wypychać i upośledzać pracę narządów wewnętrznych. Wielu dorosłych nie ma ruchomości w stawach biodrowych (i kompensują to nadmiernym zgięciem lędźwiowym), ponieważ obcisłe spodnie nie pozwalają na normalne ruchy bioder. Ciągłe noszenie butów na wysokim obcasie także może wpływać na postawę. Następuje osłabienie i zmienne napięcie mięśni bioder, miednicy i dolnej części pleców. Osoby, które spędzają zbyt dużo czasu na kanapie, mogą mieć problemy z plecami i dnem miednicy ze względu na ich styl życia. Tego rodzaju styl życia również utrudnia oddychanie przeponowe. Niestety, dowody na to są nadal tylko empiryczne, a nie statystyczne.

Zastanów się, w jakies pozycji spędzasz większość czasu w ciągu dnia? Czy nieświadomie nie osłabiasz struktur mięśni dna miednicy?