Blog

Witaj na moim blogu

Siedzący tryb życia a dno miednicy

21.09.2020

Środowisko i styl życia mogą wpływać na zdrowie dna miednicy. Na przykład w niektórych kulturach miednica jest ważna i jest podkreślana podczas tańca i ruchu, podczas gdy w innych jest traktowana jako temat tabu. Już dawno zaobserwowano, że u kobiet w Azji nietrzymanie moczu występuje rzadziej w porównaniu z Europą i Ameryką Północną. Przypisywali to […]

Środowisko i styl życia mogą wpływać na zdrowie dna miednicy. Na przykład w niektórych kulturach miednica jest ważna i jest podkreślana podczas tańca i ruchu, podczas gdy w innych jest traktowana jako temat tabu.

Już dawno zaobserwowano, że u kobiet w Azji nietrzymanie moczu występuje rzadziej w porównaniu z Europą i Ameryką Północną. Przypisywali to integracji ruchów miednicy z tańcem i codziennymi czynnościami. Kobiety w Azji często siedzą na podłodze i pochylają się do przodu podczas pracy – w przeciwieństwie do kobiet w Europie i Ameryce Północnej, gdzie mięśnie miednicy są zwykle trzymane w płaszczyźnie poziomej, utrzymując wnętrzności w tej pozycji muszą być w ciągłym napięciu.

Jeden z badaczy wskazał, że w religii islamskiej zarówno kobiety, jak i mężczyźni klękają i pochylają się do przodu podczas pięciu modlitw, odciążając dno miednicy nawet 1825 razy w roku! Osoby, które kucają lub klękają podczas codziennych czynności, co jest zwyczajem w wielu krajach, aktywują łańcuchy mięśniowe, które mogą przyczyniać się do dobrej kontroli postawy i sprzyjać konsekwentnemu wzmocnieniu mięśni nóg, dna miednicy i tułowia.

Stabilność, mobilność i siła mięśni w okolicy miednicy mogą zostać utracone w przypadku siedzącego, „nowoczesnego” zachodniego stylu życia, w którym ludzie podróżują samochodem i korzystają z wind zamiast wchodzić po schodach. Moda wymagająca noszenia obcisłych gorsetów lub pasów, które czasami są uznawane za społecznie pożądane, powodują różnorodne objawy posturalne, brzuszne i miedniczne, ponieważ mogą wypychać i upośledzać pracę narządów wewnętrznych. Wielu dorosłych nie ma ruchomości w stawach biodrowych (i kompensują to nadmiernym zgięciem lędźwiowym), ponieważ obcisłe spodnie nie pozwalają na normalne ruchy bioder. Ciągłe noszenie butów na wysokim obcasie  także może wpływać na postawę. Następuje osłabienie i zmienne napięcie mięśni bioder, miednicy i dolnej części pleców. Osoby, które spędzają zbyt dużo czasu na kanapie, mogą mieć problemy z plecami i dnem miednicy ze względu na ich styl życia. Tego rodzaju styl życia również utrudnia oddychanie przeponowe. Niestety, dowody na to są nadal tylko empiryczne, a nie statystyczne. 

Zastanów się, w jakies pozycji spędzasz większość czasu w ciągu dnia? Czy nieświadomie nie osłabiasz struktur mięśni dna miednicy?

Jak wygląda proces defekacji?

11.06.2023

Temat powszechny, ale unikany. O ile o mikcji, czyli oddawaniu moczu i jego zaburzeniom, mówi się coraz częściej, to tematy związane z „tą” tylną częścią miednicy nie są głośno omawiane. Zacznijmy od tego, że aby proces defekacji mógł się rozpocząć, masa kałowa musi wpaść do odbytnicy. Transport stolca i gazów do odbytnicy odbywa się dzięki […]

CZYTAJ CAŁOŚĆ

Jak prawidłowo oddychać?

22.04.2021

Rzućmy okiem na to, jak wzorzec oddychania wpływa na dno miednicy i jak może prowadzić do pojawienia bólu, osłabienia i problemów z nietrzymaniem moczu, szczególnie u kobiet, które są po porodzie lub już dostrzegają problemy uroginekologiczne. Zwiększone ciśnienie śródbrzuszne Jak widać na powyższym obrazku, w przykładzie po lewej stronie, w czasie kaszlu, przyjmując pochyloną postawę, […]

CZYTAJ CAŁOŚĆ

Bolesne współżycie po porodzie

09.12.2019

„Drugi” pierwszy raz.

CZYTAJ CAŁOŚĆ

Jak dbać o ranę po nacięciu krocza?

29.11.2019

Blizna po epizjotomii.

CZYTAJ CAŁOŚĆ

Ćwiczenia hipopresyjne w uroginekologii

28.05.2019

W ostanim czasie miałam przyjemność uczestniczenia w kursie UK Hypopressives w Londynie. Od dłuższego czasu pragnęłam poznać tajniki te metody i wdrożyć je w terapie moich Pacjentów.   Techniki hipopresyjne bazują na ćwiczeniach posturalnych i oddechowych, dzięki którym uzyskuje się zmniejszenie ciśnienia w obrębie klatki piersiowej, brzucha i miednicy. Dlatego stanowią idealne uzupełnienie terapii w przypadku dolegliwości […]

CZYTAJ CAŁOŚĆ

Basen po porodzie.

31.08.2018

Pływanie zarówno w ciąży, jak i po porodzie stanowi bezpieczną i wskazaną aktywność. Aczkolwiek musicie zdawać sobie sprawę z pewnych kwestii.

CZYTAJ CAŁOŚĆ

Rozstęp mięśni prostych brzucha. Przypadłość kobiet po porodzie.

21.08.2018

Rozstęp mięśni prostych brzucha (Diastesis Recti, DRA) lub zwiększona odległość między nimi (Increased Inter–Rectus Distance, IRD) jest powszechnym problemem dotykającym kobiety w ciąży i po porodzie.Brak dowodów dotyczących wpływu poszczególnych ćwiczeń na redukcję DRA przyczynił się do zwiększenia świadomości w zakresie profilaktyki, znalezienia czynników ryzyka przetrwałego rozstępu mięśni prostych brzucha.

CZYTAJ CAŁOŚĆ