Jak dbać o ranę po nacięciu krocza?
Blizna po epizjotomii.
Blizna po epizjotomii.
BLIZNA PO EPIZJOTOMII
📍Jeśli po porodzie w Twoim ciele został ślad w postaci blizny po epizjotomii lub pęknięciu krocza, powinnaś zadbać o jej ruchomość i elastyczność.
Tkanka regeneruje się ok 6 tygodni, praktycznie przez okres połogu. Nie oznacza to jednak, ze dopiero po tym czasie należy rozpocząć pracę nad blizną.
✔️Kilka wskazówek:
♦️Od porodu powinnaś rozpocząć wietrzenie rany. Przez dostęp powietrza usprawnisz proces gojenia i zapobiegniesz pojawieniu się infekcji.
♦️Używaj bawełnianej bielizny z siatki, a w domu spędzaj czas bez bielizny, jedynie leżąc na podkładzie, np. karmiąc.
♦️Pamiętaj o higienie, po każdym oddaniu moczu i stolca podmyj ranę, jak i po karmieniu. Jako że w pierwszych tygodniach, podczas karmienia wskutek działania oksytocyny (podczas ssania sutka) zwiększy się obkurczanie macicy.
♦️Przez połóg unikaj kąpieli, używaj prysznica.
Podcieraj krocze jednorazowym ręcznikiem.
♦️Masuj okolice krocza kostka lodu, jeśli czujesz ból i nabrzmienie.
♦️Nie używaj pompowanych kółek do siedzenia, gdyż wywierają zbyt duży nacisk na osłabione tkanki. Zamiast tego możesz użyć zwiniętych ręczników, które podłóż pod guzy kulszowe.
Zaciekawił Cię post? Rozwinąć temat blizn? 🧐
Więcej informacji na najbliższych warsztatach „Fizjoterapia w połogu”. Zapisz się!
Serdecznie zapraszam!
28. maja 2019
W ostanim czasie miałam przyjemność uczestniczenia w kursie UK Hypopressives w Londynie. Od dłuższego czasu pragnęłam poznać tajniki te metody i wdrożyć…
Czytaj całość31. sierpnia 2018
Pływanie zarówno w ciąży, jak i po porodzie stanowi bezpieczną i wskazaną aktywność. Aczkolwiek musicie zdawać sobie sprawę z pewnych…
Czytaj całość20. października 2017
Cięcie cesarskie jest operacyjnym rozwiązaniem ciąży. Operacja polega na przecięciu wielu powłok ciała, skóry, powięzi, mięśni, jak i samej macicy…
Czytaj całość