Blizna po cięciu cesarskim. Co warto wiedzieć?

Cięcie cesarskie jest operacyjnym rozwiązaniem ciąży. Operacja polega na przecięciu wielu powłok ciała, skóry, powięzi, mięśni, jak i  samej macicy w celu wydobycia z niej dziecka.

Cięcie cesarskie to operacja

Cięcie cesarskie jest operacyjnym rozwiązaniem ciąży. Operacja polega na przecięciu wielu powłok ciała, skóry, powięzi, mięśni, jak i  samej macicy w celu wydobycia z niej dziecka.

 

Wciąż świadomość kobiet na temat cięcia cesarskiego i jego ewentualnych przykrych następstw jest znikoma. W danym poście chciałabym Wam zwrócić uwagę na bliznę po CC, a dokładnie jak o nią prawidłowo zadbać, by nie odczuć dolegliwości z nią związanych.

 

Cięcie cesarskie to operacja

 

Zrosty po cięciu cesarskim

Mimo, iż każda przecięta warstwa ciała jest zszywana osobno, to w miejscu zszycia, włókna kolagenowe wiążą ze sobą wszystkie tkanki w rejonie operacji. Prowadzi to do powstawania zrostów. Początkowo te mocne więzy między tkankami stanowią ważną rolę w procesie gojenia rany. Natomiast później mogą przyczynić się do powstania dysfunkcji, gdyż zlepiają się z pobliskimi narządami i tkankami w obrębie jamy brzusznej i miednicy. Wiele kobiet po cięciu cesarskim może w związku z tym odczuwać dyskomfort czy ból z powodu ograniczonej ruchomości tkanek w obrębie blizny. Często zdarza się, że skrócenie przedniej taśmy mięśniowej w wyniku powstania zrostów, wiąże się ze zmianą postawy lub wpływa na wystąpienie bólu w zupełnie innej części ciała np. w odcinku lędźwiowym. Bardzo rzadko kobiety wiążą to z blizną po CC. Powstanie zrostów w obrębie jamy brzusznej może spowodować problemy z układu pokarmowego, tj. : problemy trawienne, wzdęcia, biegunki czy zaparcia, ale także z układu rozrodczego tj.: nieregularne miesiączki, bolesne owulacje, bolesne menstruacje, a nawet problemy z zajściem w kolejną ciążę.

 

 

ZROSTY PO CC

Praca nad blizną po cięciu cesarskim

 

Nieruchoma blizna przyczynia się do nierównomiernej pracy mięśni brzucha, a to z kolei utrudnia uzyskanie prawidłowej ich funkcji i wyglądu po porodzie. Na szczęście istnieją metody pracy na bliźnie, mające na celu przywrócenie równowagi w rejonie zrostów. Pracę nad blizną powinno się rozpocząć od pierwszych dni po porodzie.

Sposoby pracy nad blizną:

 

  • Blizna powinna pozostać ruchoma, by zminimalizować powstawanie zrostów. Można to osiągnąć oddychając przeponowo. Polega to na kierowaniu oddechu do brzucha, by podczas wdechu brzuch lekko unosił się, a tym samym blizna rozciągała się od wewnątrz. Dzięki oddychaniu torem przeponowym wprawiamy w ruch wszystkie narządy jamy brzusznej i miednicy. Ruch przepony generuje lepsze ukrwienie, a tym samym odżywienie tkanek w rejonie rany.

 

  • Należy unikać długiego namaczania rany pooperacyjnej w pierwszej fazie gojenia rany, czyli przez 21 dni. Dlatego zaleca się unikać kąpieli w wannie, a podczas brania prysznica uważać na bliznę.

 

  • Wskazana jest kompresja blizny, dlatego poleca się leżenie na brzuchu. Początkowo dla większego komfortu można podłożyć poduszkę pod brzuch, ale także pod piersi, które podczas nawału mogą utrudnić leżenie przodem.

 

  • Ważna jest aktywacja dna miednicy oraz wykorzystanie tej umiejętności podczas obciążania tułowia, czyli podczas wstawania, kaszlu.

 

  • Zadbać powinno się także o regularność wypróżniania, gdyż parcia podczas oddawania stolca mogą okazać się bolesne oraz wpłynąć negatywnie na statykę miednicy.

 

Mobilizacja blizny po CC

 

Proces gojenia się rany to 6 tygodni. Nadrzędną czynnością, jaką powinniśmy zacząć od momentu zagojenia się rany jest mobilizacja blizny. Poruszanie tkanek otaczających gojącą się ranę, zapobiega ich sklejaniu się i przerastaniu. Pracę nad blizną można rozpocząć wcześniej, już po 3 tygodniach, kiedy dochodzi to syntezy kolagenu. Aczkolwiek wymaga to doświadczenia, dlatego warto udać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego czy osteopaty.

 

Istnieją też inne metody poprawienia jakości tkanek w rejonie blizny, których możemy podjąć się samodzielnie. Aby usprawnić proces gojenia się rany, należy zapewnić jej dostęp tlenu. Dlatego w warunkach domowych warto odkrywać ranę. Dodatkowo należy unikać noszenia syntetycznej bielizny oraz mocno uciskających ubrań, które mogłyby utrudnić swobodny przepływ limfy i krwi.

 

Po zdjęciu szwów, w momencie pełnego zabliźnienia się skóry zaleca się natłuszczać tę okolicę. Istnieje wiele naturalnych substancji, których możemy użyć w tym celu. Natłuszczanie powinno trwać około tygodnia. Następnie zaleca się używanie preparatów, których celem jest wygładzenie oraz rozjaśnienie blizny. Przykładowymi produktami są plastry silikonowe (Sutricon), maści, czy żele na blizny (np. Contractubex).

 

Im wcześniej podejmiesz się pracy nad blizną, tym lepiej. Choć nawet po dłuższym czasie warto podjąć się poruszenia blizny. Szczególnie, gdy uskarżasz się na dolegliwości, o których wspomniałam wcześniej.

Jeśli Twoja blizna i jej okolica jest niedoczulona, odczuwasz dyskomfort z nią związany, zgłoś się do fizjoterapeuty, by ten pomógł odzyskać Ci komfort życia we własnym ciele!

 

Powiązane wpisy

31. sierpnia 2018

Basen po porodzie.

Pływanie zarówno w ciąży, jak i po porodzie stanowi bezpieczną i wskazaną aktywność. Aczkolwiek musicie zdawać sobie sprawę z pewnych…

Czytaj całość
Basen po porodzie.

29. listopada 2019

Jak dbać o ranę po nacięciu krocza?

Blizna po epizjotomii.

Czytaj całość
Jak dbać o ranę po nacięciu krocza?

21. sierpnia 2018

Rozstęp mięśni prostych brzucha. Przypadłość kobiet po porodzie.

Rozstęp mięśni prostych brzucha (Diastesis Recti, DRA) lub zwiększona odległość między nimi (Increased Inter–Rectus Distance, IRD) jest powszechnym problemem dotykającym…

Czytaj całość
Rozstęp mięśni prostych brzucha. Przypadłość kobiet po porodzie.
Zasób 1